Profesjonalne towarzystwo zrzeszające osoby praktykujące analizę i psychoterapię jungowską ptpa@ptpajung.pl
Polskie Towarzystwo Psychologii Analitycznej życzy Państwu

Życzenia świąteczno-noworoczne od Zarządu PTPA

Rok 2022 dobiega końca, a świat wokół nas niestety nadal boryka się z sytuacjami kryzysowymi, które dotykają nas wszystkich. Stale obserwujemy skutki pandemii – zarówno w obszarze zdrowia (w tym psychicznego), jak i – między innymi – edukacji; kontynuowane są działania wojenne w Ukrainie, której mieszkańcy narażeni są obecnie na funkcjonowanie w zimowych warunkach; wiele krajów doświadcza kryzysu energetycznego, a wzrastająca inflacja utrudnia codzienne. W tym wszystkim działania polskiego rządu nastawione na nieudolną próbę uregulowania zawodu psychoterapeuty w naszym kraju odczytać można jako desperacką chęć porządkowania, która niestety pogłębia chaos i wzbudza niepokój…
Czy i na ile ta zewnętrzna sytuacja oddziałuje na nasz wewnętrzny świat? Każdy z nas poszukuje własnego rozwiązania – na czym się opieramy?, z jakich zasobów korzystamy? Carl Gustaw Jung przyjmował, że jeśli uznamy nieświadomość za czynnik współdecydujący wraz ze świadomością oraz będziemy potrafili żyć tak, aby uwzględniać w jak największym stopniu żądania świadomości i nieświadomości, wówczas środek ciężkości całej osobowości zmieni swoją pozycja. Nie będzie mieścił się już w ego, które jest jedynie centrum świadomości, ale znajdzie się w hipotetycznym punkcie między świadomością a nieświadomością. Rozpoczynając pracę nad odnalezieniem i przeżywaniem siebie w ten nowy sposób, jesteśmy przygotowywani do przyjęcia 'imago Dei’, co często dzieje się poprzez wyzwalające symbole przedstawione w historii o narodzinach boskiego dziecka. Jung stwierdza przecież, że „Indywidualne ego jest stajenką, w której rodzi się Chrystus-dziecko”. (CWXI)
W tym końcoworocznym okresie, Zarząd Polskiego Towarzystwa pragnie życzyć Państwu  odnalezienia wewnętrznej harmonii oraz wolności, co posłuży w nowym roku do transformacji, która wydarzać się może zarówno w wymiarze jednostkowym, jak również zbiorowym. Niech te kilka dni pozwoli nabrać sił, byśmy do kolejnych wyzwań podchodzili pełni optymizmu, ponieważ na pewno nowych zadań nie zabraknie. Życzymy Wam wszystkiego, co najlepsze!
***
Jednocześnie mamy dla Was prezent-niespodziankę! Z wielką przyjemnością przekazujemy na Państwa ręce plik z książką pt. „Widzieć w ciemności – Poruszanie się po terytorium zmian. Analiza jungowska wobec współczesności”.
Mamy nadzieję, że lektura naszej wspólnej publikacji, która zbiera artykuły z jubileuszowej konferencji PTPA, sprawi Państwu radość i umili nadchodzące świąteczne dni. Długo czekaliśmy na ten moment! Perspektywa wydania książki z tekstami artykułów, które zostały wygłoszone na konferencji z okazji 20. urodzin PTPA pojawiła się wczesną jesienią 2021 roku. Po ponad roku możemy cieszyć się efektem!
Publikacja do pobrania jest dostępna  TUTAJ.
Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami,
Marta Kotarba w imieniu Zarządu PTPA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *