Profesjonalne towarzystwo zrzeszające osoby praktykujące analizę i psychoterapię jungowską ptpa@ptpajung.pl

Wykład otwarty z Erelem Shalitem w dniu 30 listopada 2012, w godzinach 18.00-20.00

Zapraszamy serdecznie na wykład otwarty Erela Shalita, który odbędzie się w piątek 30 listopada w godzinach 18.00-20.00 w Auli Uczelni Łazarskiego (sala nr 38)

Temat wykładu: „Recollection and Recollectivization: The Transient Personality in Search of Memory.”

Tytuł polski: „Wspomnienia i rekolektywizacja. Osobowość przejściowa w poszukiwaniu pamięci.”

Wykład będzie tłumaczony na język polski.

„Po ciemnej i cienistej stronie kondycji ponowoczesnej natykamy się na ulotność i fragmentaryzację, alienację i oderwanie od korzeni.W tym wykładzie chciałbym przyjrzeć się „zawsze niewinnemu masowemu człowiekowi” powiązanemu z Neumannowską koncepcją rekolektywizacji. Szczególnie możemy zaobserwować związek pomiędzy jednostką a podzieloną grupą, która konsteluje się jako przejściowa formacją tłumu. W stanie rekolektywizacji ego i świadomość nikną w grupie jednakże w sposób uderzająco różny od wczesnego stanu jedności z grupą.

Wspomnienie służy jako antidotum dla re-kolektywizacji i może pokazać nam „jak powinniśmy działać kiedy libido blokuje się”.(CW.5)

Zapach i woń, subtelny smak „ciastka zanurzonego w herbacie” (Proust), przywoływanie wspomnienia z dzieciństwa, zaginionego czasu, zapomnianej epoki i wspominanie prastarej mądrości i przodków może stać się zarówno dla jednostki, jak i grupy kotwicą w bezmiarze czasu poprzez łączenie z dziedzictwem przodków i tworzenie mostu z przyszłym potencjalnym rozwojem.

Przez to wspomnienie jest centralnym aspektem świadomego, przemyślanego życia.” – Erel Shalit

Dr. Erel Shalit jest psychoanalitykiem jungowskim, praktykującym w Ra’anana w Izraelu. Jest analitykiem treningowym i superwizorem oraz byłym Prezydentem Izraelskiego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (ISAP). Od 2010 pełni funkcję Honorowego Sekretarza Komisji Etyki IAAP (International Association for Analytical Psychology).

Wstęp wolny.

Link do wydarzenia na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *