Profesjonalne towarzystwo zrzeszające osoby praktykujące analizę i psychoterapię jungowską ptpa@ptpajung.pl

Nekrolog i pożegnanie dr Erela Shalita – Nancy Swift Furlotti

„Z wielkim smutkiem przekazuję wieść, że mój partner i ukochany przyjaciel, Erel, odszedł dziś, w spokoju, otoczony przeze mnie i kochającą rodzinę. Miał 67 lat, chorował na raka, z którym walczył mężnie przez 2,5 roku. W ciągu tego czasu zachował swoje współczucie, siłę, produktywność i rozwagę i odszedł jak na wyjątkową duszę przystało, w idealnym spokoju. 

Urodził się i dorastał w Szwecji. Przeprowadził się do Izraela jak miał 18 lat. Kochał ten kraj z wielkim oddaniem. Wrócił do Szwecji, aby pracować nad doktoratem z psychologii na Uniwersytecie Uppsala. Był najmłodszym psychologiem w Szwecji, który uzyskał tytuł doktora. 

Następnie wrócił do Izraela, gdzie dołączył do armii jako psycholog i prowadził klinikę zdrowia psychicznego na froncie, pomagając żołnierzom zapobiec rozwojowi PTSD. Kontynuował swoją służbę rezerwową do 50 roku życia i jako członek Rady Pokoju i Bezpieczeństwa podtrzymywał swoją nadzieję na pokój w przyszłości.

Erel był analitykiem jungowskim, pracował w Tel Awiwie jako analityk treningowy i superwizor. Był w przeszłości prezesem Israel Society of Analytical Psychology, założył i prowadził Program Jungowskiej Psychoterapii Analitycznej na Uniwersytecie w Bar Ilan. Wcześniej w swojej karierze był kierownikiem Shamai Davidson Community Mental Health Clinic. Pracował również jako honorowy sekretarz w Komisji Etyki w International Association of Analytical Psychology (IAAP) oraz łącznik IAAP z Bulgarian Jung Society. Uwielbiał szkolić młodych terapeutów. 

Prowadził międzynarodowe wykłady i był płodnym pisarzem. Dla Erela pisanie było pasją i rodzajem poezji, co bardzo wyraźnie widać w wielu jego książkach, takich jak „Cykl życia: Archetypowa droga człowieka”, „Requiem: A tale of Exile and Return”, „Enemy, Cripple, and Beggar”, „The Complex: Paths of transformation from Archetype to Ego”. Reagował wspólnie ze mną książkę „The Dream and its Amplification”. 

W późniejszym okresie reagował i przedstawił światu książkę Ericha Neumanna „Jacob and Esau: On the Collective Symbolism of the Brother Motif” we współpracy z Recollections, LLC – wydawnictwem, które publikuje materiały jungowskie z pierwszej generacji. „Turbulent Times, Creative Minds” było zbiorem wykładów z konferencji organizowanej w 2015 roku przez Kibbutz Shefayhim, która jest uważana za jedną najbardziej niezapomnianych konferencji jungowskich. Uczczono na niej publikację korespondencji Junga z Neumannem, w której Erel odegrał dużą rolę. Jego prace wciąż będą publikowane. Był głównym redaktorem nadchodzącej dwutomowej książki Ericha Neumanna „The Roots of Jewish Consciousness”, red. Ann Lammers, która zostanie wydana przez Routledge w 2019 r. Pozostawił po sobie dwa prawnie skończone rękopisy, „The Soul Lost in Translation at the Dawn of a new Era” i  „A Story of Dreams, Fate and Destiny” (Zurich Lecture Series, 2020), które zostaną ukończone i wydane w najbliższej przyszłości. 

Ale, co najważniejsze, dr Erel Shalit, pozostawił swoje dwie ukochane córki: Ilayah i Noa Shalit z jej mężami, Danem Matiukiem i Galem Sassonem i z ich piątką wspaniałych małych chłopców. Bardzo kochał swoją rodzinę i był dla niej silnym, stabilnym, współczującym i błyskotliwym ojcem i dziadkiem. Jako mój partner życiowy był moim najlepszym przyjacielem i radością mojego życia. Wszystkim, którzy mieli szczęście go znać, będzie go bardzo brakować.”

 
– Nancy Swift Furlotti

tłumaczenie: Karol Domański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *