Profesjonalne towarzystwo zrzeszające osoby praktykujące analizę i psychoterapię jungowską ptpa@ptpajung.pl

Warning: getimagesize(//wp-content/uploadshttps://ptpajung.pl/wp-content/uploads/2022/02/„Nie-jestesmy-bezgranicznie-wolni.-Jestesmy-wolni-wobec-dobra-i-zla-i-z-tego-robimy-rachunek.-Wszelkie-zlo-oznacza-chorobe-wolnosci.-—-Jozef-Tischner.png): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/themes/Total/framework/classes/image-resize.php on line 116
„Nie Jesteśmy Bezgranicznie Wolni. Jesteśmy Wolni Wobec Dobra I Zła I Z Tego Robimy Rachunek. Wszelkie Zło Oznacza Chorobę Wolności.“ — Józef Tischner

PTPA wyraża zdecydowany sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie

 

Polskie Towarzystwo Psychologii Analitycznej z całą mocą protestuje przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę, przeciwko łamaniu przez reżim Putina fundamentalnych praw człowieka, przeciwko zbrodni, która dotyka naród ukraiński, przeciwko niszczeniu humanitarnego porządku. To jest atak nie tylko na suwerenność Ukrainy, ale także na wypracowany przez siedemdziesiąt siedem powojennych lat porządek funkcjonowania naszego świata. Jesteśmy do głębi poruszeni cierpieniem naszych Sąsiadów, tym, że z dnia na dzień Rosja zamieniła ich codzienność w piekło, że przeżywają niewyobrażalny, nieustający lęk, że tracą bliskich, majątki, całe dotychczasowe życie. Mierzą się z lękiem przed jutrem, z lękiem przed każdą kolejną minutą. Przeraża nas perspektywa rozlania się działań wojennych na inne państwa, w tym na Polskę. Świat, który znaliśmy, właśnie legł w gruzach.

Carl Gustav Jung przestrzegał przed negowaniem zła. Ono istnieje. Na naszych oczach oblekło się w ciało. W tych dramatycznych dniach staramy się nie tracić nadziei, zachować godność, wyrażać solidarność, bronić na co dzień demokratycznych wartości, wspierać nasze Koleżanki oraz Kolegów, pracujących obecnie w środku konfliktu zbrojnego, któremu towarzyszy masowa traumatyzacja ludności cywilnej, a ośrodki zdrowia psychicznego nie mogą prawidłowo funkcjonować. W dniu wybuchu wojny wystosowaliśmy do kolegów z Ukraińskiego Towarzystwa Psychologii Analitycznej oraz Ukraińskiego Stowarzyszenia Jungowskiego list z wyrazami poparcia i ofertą pomocy. Będziemy na bieżąco informować, co możemy wspólnie zrobić i jaki rodzaj pomocy jest potrzebny.

TREŚĆ LISTU PRZEKAZANEGO

Ukraińskiemu Towarzystwu Psychologii Analitycznej oraz Ukraińskiemu Stowarzyszeniu Jungowskiemu

W tym trudnym czasie, kiedy z rozkazu Putina naruszono granice Ukrainy i zagrożona została jej niepodległość, pragniemy przekazać Państwu nasze słowa wsparcia. Mamy nadzieję, że podjęte działania dyplomatyczne doprowadzą do zaprzestania ataków na Waszą Ojczyznę, aby ludzie nie umierali, a Ukraińcy mogli żyć, pracować i rozwijać swój kraj w pokoju i poczuciu bezpieczeństwa. My Polacy wiemy, co to znaczy żyć pod rządami obcego mocarstwa. Doświadczyliśmy tego nie raz w historii. Nieustannie mamy nadzieję, że sytuacja zostanie opanowana i nie będzie eskalować.
Mamy świadomość, że psychoanalitycy na Ukrainie pracują obecnie w środku konfliktu zbrojnego, któremu towarzyszy masowa traumatyzacja ludności cywilnej, a niektóre ośrodki zdrowia psychicznego nie mogą prawidłowo funkcjonować.
Jako Polskie Towarzystwo Psychologii Analitycznej (PTPA) jesteśmy otwarci na wsparcie Państwa w tym trudnym czasie. Będziemy wdzięczni za wskazanie, jaka pomoc jest obecnie najbardziej potrzebna i co możemy zrobić, aby wesprzeć Was w tym trudnym momencie.
Z poważaniem,
Prezeska PTPA
Marta Kotarba
wraz z Zarządem i wszystkimi Członkami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *